Event Calender


 

 Events Calendar

1.  Summer Camp

2.  Educational Trips

3.  Adventure Trips

4.  Founder’s Day

5.  Annual Function

6.  Carnival

7.  Science & S.St. Exhibition

8.  Annual Athletic Meet

 

 

Sports Tournaments

Inter House Games & Sports Activity 2019-20

Classes – III to V

Activity

Date/Day

Match

Chess

Boys

06.07.19 (Saturday)

Ganga/Yamuna

Narmada/Godavari

10.07.19 (Wednesday)

Final/IIIrd Place

Girls

17.07.19 (Wednesday)

Ganga/Yamuna

Narmada/Godavari

20.07.19 (Saturday)

Final/IIIrd Place

T.T.

Boys

07.08.19 (Wednesday)

Ganga/Yamuna

Narmada/Godavari

14.08.19 (Wednesday)

Final/IIIrd Place

Girls

17.08.19 (Saturday)

Ganga/Yamuna

Narmada/Godavari

21.08.19 (Wednesday)

Final/IIIrd Place

Cricket

Boys

05.10.19 (Wednesday)

Ganga/Yamuna

Narmada/Godavari

09.10.19 (Wednesday)

Final/IIIrd Place

Girls

16.10.19 (Wednesday)

Ganga/Yamuna

Narmada/Godavari

23.10.19 (Wednesday)

Final/IIIrd Place

Football

Boys

20.11.19 (Wednesday)

Ganga/Yamuna

Narmada/Godavari

23.11.19 (Saturday)

Final/IIIrd Place

Badminton

Girls

27.11.19 (Wednesday)

Ganga/Yamuna

Narmada/Godavari

30.11.19 (Saturday)

Final/IIIrd Place

Kho-Kho

Boys

21.12.19 (Saturday)

Ganga/Yamuna

Narmada/Godavari

18.01.20 (Saturday)

Final/IIIrd Place

Girls

22.01.20 (Wednesday)

Ganga/Yamuna

Narmada/Godavari

25.01.20 (Saturday)

Final/IIIrd Place


Sports Tournaments

Inter House Games & Sports Activity 2019-20

Classes – VI to X

Activity

Date/Day

Match

Chess

Boys

04.05.19 (Saturday)

Ganga/Yamuna

Narmada/Godavari

08.05.19 (Wednesday)

Final/IIIrd Place

Girls

15.05.19 (Wednesday)

Ganga/Yamuna

Narmada/Godavari

03.07.19 (Wednesday)

Final/IIIrd Place

T.T.

Boys

24.07.19 (Wednesday)

Ganga/Yamuna

Narmada/Godavari

27.07.19 (Saturday)

Final/IIIrd Place

Girls

31.07.19 (Wednesday)

Ganga/Yamuna

Narmada/Godavari

03.08.19 (Saturday)

Final/IIIrd Place

Basketball

Boys

28.08.19 (Wednesday)

Ganga/Yamuna

Narmada/Godavari

04.09.19 (Wednesday)

Final/IIIrd Place

Girls

07.09.19 (Saturday)

Ganga/Yamuna

Narmada/Godavari

11.09.19 (Wednesday)

Final/IIIrd Place

Football

Boys

26.10.19 (Saturday)

Ganga/Yamuna

Narmada/Godavari

02.11.19 (Saturday)

Final/IIIrd Place

Badminton

Girls

13.11.19 (Wednesday)

Ganga/Yamuna

Narmada/Godavari

16.11.19 (Saturday)

Final/IIIrd Place

Volleyball

Boys

04.12.19 (Wednesday)

Ganga/Yamuna

Narmada/Godavari

07.12.19 (Saturday)

Final/IIIrd Place

Girls

11.12.19 (Wednesday)

Ganga/Yamuna

Narmada/Godavari

18.12.19 (Saturday)

Final/IIIrd Place

 

 


Inter Class Competitions

Session 2019-20

Classes Pre-Nursery, Nursery and Prep

S. No.

Competitions & Activities

Date

Class

1

Baisakhi Celebration & Drawing Comp.

12.04.19 (Friday)

Nursery, Prep

2

Hindi Rhyme Comp.

30.08.19 (Friday)

Pre-Nursery to Prep

3

Hindi Hand writing Comp.

12.09.19 (Thursday)

Nursery to Prep

4

English Hand writing Comp.

24.09.19 (Tuesday)

Nursery to Prep

5

English Rhyme Comp.

26.11.19 (Tuesday)

Pre-Nursery to Prep

6

Story telling Comp.

05.12.19 (Thursday)

Nursery to Prep

 

 

Inter Class Competitions

Session 2019-20

Classes I-II

S. No.

Competitions & Activities

Date

Class

1

English Handwriting

05.07.19

I – II

2

Math Quiz

10.07.19

I

3

Draw and Colour

11.10.19

I – II

4

Hindi Handwriting

01.11.19

I – II

5

Shabdon Ka Khel

03.12.19

II

6

English Spell Bee

06.12.19

II

7

Hindi Story Telling

07.12.19

I

 

Session 2019-20

Classes III-V

S. No.

Competitions & Activities

Date

Class

1

English Spell Bee

06.04.19

III

2

Hindi Debate

22.04.19

V

3

Maths Puzzler (Inter House)

27.04.19

III – IV

4

Paint your Imagination

06.07.19

III

5

Hindi Dialogue making compt.

09.07.19

III

6

Poster Making Comp.

06.08.19

V

7

G.K. Comp. (Inter House)

19.08.19

V

8

Science Quiz (Inter House)

15.10.19

IV

9

Weave a story

05.12.19

IV

10

English Dialogue making compt.

06.12.19

V

 

 

Session2019-20

Classes VI-X

S. No.

Competitions & Activities

Date

Class

1

Paper Bag Comp. (Inter House)

18.04.19

VI

2

Maths Genius Comp. (Inter House)

25.04.19

IX

3

Story Telling with Puppets

02.07.19

VI - VII

4

English Debate

22.08.19

VI

5

Landscape Comp.

22.08.19

VII

6

Ad Mad Comp.

16.11.19

VIII – IX

7

English Debate

07.01.20

VII – VIII

8

GK NIE Quiz

20.01.20

VIII – IX